Five’o’Clock 750

Five’o’Clock 750 to motosailer przeznaczony do żeglugi po rzekach, jeziorach, zalewach oraz zatokach morskich. Kadłub – okragłodenne sharpi – ma konstrukcje mieszaną drewniano-metalową; dno jest klejone diagonalnie z pasów sklejki, burty – o powierzchniach rozwijalnych – poszyte są płatami sklejki; szkielet kadłuba składa się z drewnianej stępki, nadstępki, stewy dziobowej i pawęży, stalowego kila zintegrowanego ze skrzynia mieczową i drewnianych denników oraz sklejkowych ram wręgowych. Płytki, długi kil ze skrzynią mieczową – wykonany z blachy nierdzewnej – jest ważnym elementem usztywniającym strukturę kadłub.

Jacht otaklowany jest jako kuter gaflowy. Gaflowy takielunek pozwala na zastosowanie niskiego masztu, który po położeniu nie sprawia kłopotu np. w żegludze po wąskich, krętych rzekach o zarośniętych brzegach. Kliwer prowadzony jest na sztywnym sztagu z rolerem; fok można instalować podobnie lub tradycyjnie – na sztagu za pomocą raks. Wysuwana spod „amerykańskiego” bukszprytu rura pozwala postawić ponadto genakera. Bukszpryt z jest jednocześnie wygodnym trapem ułatwiającym schodzenie na brzeg. Maszt, bom i gafel wykonane są z aluminiowych profili. Balast zewnętrzny w płetwie kilowej, miecz ze stalowej płyty oraz balast wewnętrzny (4 akumulatory o łącznej masie 300 kg) zapewniają właściwą stateczność.

Napęd mechaniczny – przewidziany do zainstalowania w prezentowanym egzemplarzu – stanowi silnik diesla i silnik elektryczny. Hybrydowy układ pozwala korzystać z każdej jednostki napędowej oddzielnie lub z obu łącznie. Chłodzenie silników zapewnia chłodnica powierzchniowa, którą jest fragmentem stalowego kila.

Wnętrze – na śródokręciu pod wysoką nadbudówką mieści się salon, kuchnia, łazienka z WC i prysznicem oraz wewnętrzne stanowisko sterownicze. Pod prawą ławką kokpitu hundkoja gościnna, na dziobie – kabina armatorska.

FoC 750_ok

Dane techniczne:

długość 7,50 m

szerokość 2,70 m

zanurzenie 0,45/1,10 m

wyporność 2360 kG

masa balastu 690 kg

pow. ożaglowania 28,5 m2

kliwer 17 m2

genaker 28 m2

silnik min 8 KM

pl_PLPolski
Przewiń do góry