Galaxy

Składany katamaran sportowy dla 2-3-osobowej załogi, przeznaczony do budowy amatorskiej. Każdy kadłub składa się z klejonych diagonalnie z obłogu na szablonach dwóch użebrowanych połówek, które następnie klei się w płaszczyźnie diametralnej i oblaminowywuje.

galax_3

Kadłuby łączą trzy dźwigary. Na przednim wspiera się bukszpryt genakera i wczepiony jest sztag. Dalej aż do belki podmasztowej rozpościera się siatka, na której zamocowana jest plandeka do szybkiego „obezwładniania” genakera. Na siatce, rozpiętej między belką podmasztową i rufową, zamocowane są pasy balastowe. Załoga ma ponadto do dyspozycji dwa trapezy i przytwierdzone na kadłubie „footstrapy”. Pokłady i górne części dźwigarów pokrywają powierzchnie przeciwślizgowe. Szybrowe płetwy mieczowe zapewniają właściwy opór boczny. Uchylne płetwy sterowe, zabezpieczone jednym kontrafałem, podnoszone są i opuszczane rumplami. Przewidziano także możliwość zastosowanie oryginalnego rozwiązania: płetw szybrowo-uchylnych. W tym przypadku nie ma potrzeby stosowania fałów, jednak płetwy nie mają kompensacji dynamicznej.

galax_1

Pełnolistwowy grot, olistwowany fok oraz genaker stawiane są na obrotowym maszcie o przekroju kroplowym. Jest on wyposażony w „kierownicę”, co daje możliwość kontrolowania rotacji masztu. Potrzebujemy więcej emocji – Galaxy można wyposażyć w bukszpryt i genaker.

 016 galaxy

Dane techniczne:

długość 6,50 m

szerokość 3,35 m

zanurzenie 0,20/1,20 m

wyporność 550 kG

powierzchnia żagli 33 m2

genaker 30-35 m2

pl_PLPolski
Przewiń do góry