Swing „dla Młodego”

To jacht stylizowany na holenderski Lemsteraak. W latach 60. ubiegłego wieku jacht tego typu księżniczka holenderska Beatrix dostała na swoje 18 urodziny. Królewski prezent nosi nazwę DE GROENE DRAECK, czyli Zielony Smok. Kształt kadłuba w widoku z góry przypomina pantofel. Długa kabina, bukszpryt, stylowy ster z rzeźbioną głowicą, gięty rumpel i boczne miecze to charakterystyczne elementy jednostki typu .

Swinga narysowałem na prezent ślubny dla swojego brata. Szeroki dziób i wysmuklenie wejścia linii wodnych, dało w efekcie bryłę kadłuba o rozchylonych burtach w sekcji dziobowej – jacht będzie chodził ostro i sucho na krótkiej, śródlądowej fali. Szeroki pokład dziobowy ułatwia pracę przy żaglach.

Baryłkowaty kadłub w części dziobowej mieści szeroką 2-osobową koję i łazienkę, na prawej burcie kambuz i kredens, na lewej burcie stół, a pod ławkami kokpitu dwie hundkoje. Wokół burt, ponad kojami ciągną się jaskółki stanowiące element konstrukcyjny. Przestrzenna sklejkowa kratownica, prócz pełnienia funkcji małych szaf, usztywnia burtę i półpokłady. Luk na pokładzie zapewnia wentylację i doświetlenie kabiny dziobowej. Światło do mesy wpuszczają dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi i stylowy świetlik na dachu kabiny.

Technologia budowy: kadłub klejony z obłogów metodą diagonalną. Ściany kabiny, pokład, płetwy ze sklejki, poszycie dachu z klepki sosnowej. Makieta teakowa na pokładzie i drewniane klejone drzewca podkreślają sznyt z epoki, do której nawiązuje stylistycznie Swing. Maszt podtrzymywany dwoma parami want i sztagiem mocowanym do krótkiego bukszprytu. Żagle: grot z wolnym likiem dolnym i samohalsujacy fok prowadzony na bomie.

 010 swing

Dane techniczne:

długość 6,10 m

szerokość 2,30 m

zanurzenie 0,30/0,65 m

wyporność 1435 kG

powierzchnia żagli 21,5 m2

en_USEnglish
Scroll to Top