Pływający dom – MTR 75

Dane techniczne:

długość 7,50 m

szerokość 3,00 m

zanurzenie 0,40 m

wyporność 3160 kG

wysokość nad KLW 3,40 m

kategoria projektowa D

Rozstaw pływaków i gabaryty domu umożliwiają „przechodzenie” pochylni na Kanale Elbląskim.

Konstrukcja

Dom posadowiony jest na aluminiowej ramie spawanej z kształtowników. Do ramy zamocowane są segmenty pływaków – w układzie katamaran – z tworzywa sztucznego. Na ramie zamocowana jest sklejkowa podłoga (sklejka topolowa lub okume [gabon]). Do podłogi zamocowane są ściany boczne oraz ściana środkowa. Ściany maja konstrukcję szkieletowo-warstwową. Szkielet zbudowany jest z listew z drewna sosnowego, poszycie zewnętrzne i wewnętrzne stanowi sklejka (okume). Przestań miedzy listwami szkieletu wypełniona jest pianką konstrukcyjną lub styropianem; szkielet, wypełnienie i poszycie są klejone – tworzą płytę konstrukcyjną.

Do elementów szkieletu ścian zamocowane są wzdłużne legary, na których opierają się dźwigary poprzeczne. Na tak powstałej kratownicy zamocowana jest podłoga górnego tarasu oraz podłoga antresoli (sypialnia górna). Sufity na prawej burcie – nad sypialnią i łazienką oraz sufit na lewej burcie, ściany oddzielające poszczególne pomieszczenia i dzielące pawlacze oraz ściana przednia oddzielająca górny taras od antresoli – sklejka okume; stopnie schodów mocowane są jednym końcem do ściany, drugi koniec każdego ze stopni wspiera się na rurze-filarze; filary te tworzą jednocześnie barierę ochronną ciągu komunikacyjnego salon-antersola. Dach jest skonstruowany jest podobnie jak ściany.

Otwierana ściana przednia – dzieląca taras dolny i salon oraz okna boczne i drzwi tylne, a także suwklapa i sztorcklapa zamykająca wyjście na taras górny wykonane są z poliwęglanu.

Wnętrze

Salon z otwieraną przeszkloną ścianą przednią usytuowany jest na dziobie, znajduje się tu stół i kanapa (po jej rozłożeniu spanie dla dwóch osób) oraz kredens – pod schodami prowadzącymi na antresolę; otwarcie przeszklonej ściany pozwala połączyć salon z dolnym tarasem dziobowym. Na rufie, na prawej burcie znajduje się łazienka (prysznic, umywalka, WC), między salonem a łazienką – na burcie prawej – usytuowana jest 2-osobowa sypialnia. Na prawej burcie znajduje się kambuz a nad nim pawlacz. Schody z salonu prowadzą na antresolę, gdzie znajduje się 2-osobowy materac do spania; ciąg komunikacyjny biegnie ku dziobowi i prowadzi na taras górny.

Instalacja wodn-kan

Zbiorniki wody czystej, wody szarej oraz fekaliów umieszczone są w środkowych segmentach pływaków – po trzy na każdej burcie. Spływ wody szarej – grawitacyjny, WC typu morskiego wyposażone jest w pompę ręczą (lub elektryczna).

Pojemność zbiorników determinuje objętość bakist w pływakach – ~200 litrów każda.

Woda czysta pobierana jest ze zbiorników (bakisty w środkowej parze segmentów) za pomocą pompy elektrycznej, która zasila kran w kuchni, łazience oraz prysznic. Woda szara spływa do trzech połączonych zbiorników mieszczących się: na obu burtach w segmentach „zadziobowych” oraz w segmencie „przedrufowym” na burcie lewej; WC „zasila” symetryczny zbiornik na burcie prawej.

Napęd mechaniczny

Mobilność domu zapewniają dwa silnik spalinowe o mocy min. 4 KM każdy, mocowane na pawężach kadłubów; stanowisko sterownia znajduje się „w salonie” – na burcie lewej. Alternatywą jest napęd elektryczny – dwa silniki zasilane z baterii akumulatorów, które są ładowane ogniwami solarnymi. Mając na uwadze powierzchnię dachu, na której można zamocować solary, przy rozsądnym „gospodarowaniu” energią [czytaj – mocą silników, co przekłada się oczywiście na prędkość podróżną] można dążyć do „wakacyjnej autonomii”.

Uwaga – ilustracje przedstawiają schematyczny układ pływaków [nie ukazują „detalicznie” sekcji dziobowej oraz rufowej]

en_USEnglish
Scroll to Top